Menu na czerwiec

Maj powoli dobiega końca. Czas, więc na czytelnicze podsumowanie miesiąca. Włoskiego miesiąca! Wystarczy bowiem jeden rzut oka, aby przekonać się, że ostatnio czytam głównie literaturę włoską. I nic nie zapowiada, aby w najbliższym czasie coś się zmieniło.

A oto lista majowych lektur:
  • Kapelusz cały w czereśniach - Oriana Fallaci
  • Kroniki włoskie -  Stendhal
  • Raport z oblężonego Miasta - Zbigniew Herbert
  • Cysorz - Michał Smolorz (Stefan Szulecki)
  • Jedwab - Alessandro Baricco
  • Włoskie miniatury - Adam Szczuciński
  • Modlić się Liturgią Godzin - Georges- Albert Boissinot
  • List apostolski Porta Fidei - Benedykt XVI

    A w kolejce czeka Wojciech Karpiński, Ferenc Mate i Gianni Rodardi...

Kiermasz Wydawców Katolickich w Katowicach zakończony!

IX Kiermasz Wydawców Katolickich w Katowicach dobiegł końca. Były oczywiście spotkania autorskie, nowości wydawnicze, pokazy filmów, koncert Doroty Miśkiewicz... i to co zachwyca mnie za każdym razem czyli niezwykła atmosfera.
Może tegoroczny program kiermaszu nie był oszałamiający w porównaniu do ogólnopolskich targów książek... ale nie czuję rozczarowania. Wiedziałam, bowiem, czego mogę się spodziewać i w jakich spotkaniach mogę uczestniczyć.
A dzisiaj pomimo - wydawać by się mogło - skromnej liczby wystawców można było znaleźć coś dla siebie. W każdym razie ja znalazłam.
  • Alfabet Tischnera Wojciech Bonowicz
  • Cristeros. Miłość i krzyż Stefan Incze 
  • List Apostolski Porta Fidei w formie motu proprio ogłaszający Rok Wiary  
  • Modlić się Liturgią Godzin Georges-Albert Boissinot
  • Najbardziej lubił wtorki ks. abp  Mieczysław Mokrzycki, Brygida Grysiak

Bo o niskich cenach, katalogach, informacjach o zapowiedziach i zakładkach nie będę wspominać!

Cytaty: Włoskie miniatury - Adam Szczuciński


"Elegie rzymskie Brodskiego należą do moich ulubionych wierszy. Często otwieram książkę, by przeczytać je ponownie, powoli, po cichu lub na głos. Kiedyś może powiem je z pamięci. Jest w nich włoskie słońce, kurz i tajemnica”.

„Weneckie świątynie - opuszczone pamiątki cudownych wydarzeń, proroczych snów. Niektóre służą dziś za sale wystawowe, koncertują w nich wirtuozi. Inne - zatrząśnięte, zasypiają na zawsze”.

„To właśnie w Pienzy zobaczyłem wyraźnie, że pisanie o Włoszech, o włoskich podróżach jest zdawaniem samemu sobie relacji z tego, co w życiu ważne, istotne, piękne. Robieniem notatek, szkicem do rysunku. Zapiskami na marginesach cudzych dzieł”.
„Zachwyca mnie żywotność Rzymu. Ulice miasta pulsują rozpierane hukiem aut i motocykli, okrzykami ludzi. Niezależnie od pory dnia przejście przez ulicę przypomina przeprawę przez rzekę o nurcie rwącym, bystrym.”

„Wieczorem Niby-dziennik Mycielskiego.” Chyba każdy człowiek dąży, chce, zamierza - przynajmniej w jakiejś chwili swojego życia, swojej młodości. Dopiero potem, gdy mu urośnie brzuch i włosy wylecą, marnieje - i wtedy poznajemy go, kim był, kim jest. Kim potrafił się stać”. Przemyśleć. Koniecznie”.

„Mam czasami złudzenie, że dzięki literaturze możliwe są rozmowy transoceaniczne i międzygwiezdne, że ów nie są bezwzględne. Tak przecież Brodski dyskutował z Horacym, z Markiem Aureliuszem, Herbert z Sokratesem”.

„Czytanie miasta - powolne literowanie nazw ulic, napisów na cokołach, tajemna lektura skrzyżowań, ścieżek i nieznanych przybyszom z zewnątrz skrótów - to czynność wymagająca wyostrzonego spojrzenia, zmiany duktu podróży, spowolnienie kroku i oddechu”.

Cytaty: Jedwab - Alessandro Baricco


"Po tysiąc razy szukał jej oczu i po tysiąc razy ona znajdowała jego oczy. Był to rodzaj smutnego tańca, tajemnego i bezsilnego. Harve Jancour tańczył go aż do późnej nocy (...)".

"Hervé Joncour stał nieruchomo, patrząc na to ogromne wygasłe pogorzelisko. Miał za sobą osiem tysięcy kilometrów drogi. A przed sobą pustkę. Nagle ujrzał to, co wydawało mu się niewidzialne. Koniec świata".

IX Kiermasz Wydawców Katolickich w Katowicach


24 MAJA 2013 R. (piątek):
9.00 – 19.00 Otwarcie hali wystawowej dla zwiedzających

9.00 – 19.00 Akcja „Oddaj książkę – zdobądź rabat”.

9.00 XII Sympozjum Piekarskie cz. 1:
Świętowanie w życiu rodzinnym: Świadkowie wiary. Edycje żywotów świętych przełomu XIX i XX wieku, jako źródło wzorów świętowania w życiu rodzinnym
dr Weronika Pawłowicz, Biblioteka Śląska w Katowicach

Świętowanie w życiu parafialnym: Modlitewniki, mszaliki i podręczniki liturgiczne pomocą w pogłębianiu wiary. Uczestnictwo we Mszy Świętej na ziemiach polskich w XIX wieku.
abp dr Damian Zimoń, arcybiskup-senior Metropolita Katowicki

Świętowanie w życiu społecznym: Niedziela Boża i nasza - historia i aktualność piekarskiego wezwania
 ks. dr Henryk Olszar, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

11.00 Uroczyste otwarcie IX Kiermaszu Wydawców Katolickich w Katowicach z udziałem Patronów Honorowych, Partnerów i Sponsorów, Patronów Medialnych, wydawców oraz zaproszonych gości

12.45 XXII Sympozjum Piekarskie cz. 2:
Istota świętowania, czyli dlaczego mamy świętować?
ks. dr hab. Bogusław Drożdż, prof. Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu

Profanizacja Dies Domini. Między przyzwoleniem a zgorszeniem
prof. dr hab. Wojciech Świątkiewicz, Wydział Nauk Społecznych, Uniwersytet Śląski w Katowicach

Czas wolny a czas świąteczny. Religijne i kulturowe źródła desakralizacji niedzieli
ks. mgr lic. Rafał Skitek, Papieski Uniwersytet Gregoriański, Rzym

13.00 „Gdy marzenia się spełniają, to choroby gdzieś znikają - choć na chwilę”- spotkanie z Magdaleną Opach autorką książki „Cios za ciosem”. Spotkanie z Fundacją Mam Marzenie.

15.30 „Nauka, to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd” - spotkanie z Tomaszem Rożkiem, dziennikarzem, doktorem fizyki, nagradzanym popularyzatorem nauki.
 
16.00 „Wolny człowiek-wolny naród” spotkanie z autorem książki ks. Henrykiem Bolczykiem
 
17.00 "Płomienni małżonkowie mają potem wierzące dzieci. O sposobach na życie spełnione w każdej dziedzinie” – spotkanie z Mariolą i Piotrem Wołochowiczami, autorami wielu książek o miłości, seksualności i więzach rodzinnych (m.in. „Seks po chrześcijańsku” oraz „Złamać szyfr czyli jak zrozumieć współmałżonka”).
 
19.00 Koncert Doroty Miśkiewicz „Ale”. Wręczenie nagród Hyacinthus Silesianus.
„Ale” to album słodko-gorzki, smutno-wesoły. To piosenki, które mówią o życiu, jednak zamiast przygnębiać - dodają ducha i pogody ducha.
 
25 MAJA 2013 R. (sobota):
9.00 – 18.00 Otwarcie hali wystawowej dla zwiedzających

9.00 – 18.00 Akcja „Oddaj książkę – zdobądź rabat”.

9.00 – 18.00 „PODARUJ INNYM CZĄSTECZKĘ SIEBIE” - akcja promująca ideę dawstwa szpiku kostnego, możliwość oddania krwi w krwiobusie i dokonania rejestracji w bazie dawców szpiku kostnego.
 
11.00 „Ja jestem” – film opowiada o cudzie obecności Jezusa w Eucharystii.
 
13.00 VI DYKTANDO DLA RODZIN, zmagania o tytuł „Bezbłędnej Rodziny 2013”

14.30 „Nad życie” – film o bohaterskiej batalii i postawie Agaty Mróz-Olszewskiej
„Lekcja Agaty” – nazwany „testamentem siatkarki" film z udziałem Agaty Mróz, propagujący przeszczepy szpiku kostnego.

16.30 Ogłoszenie wyników VI Dyktanda dla Rodzin oraz wręczanie nagród
 

Wystawa: Rok Wiary. Wybór katechizmów, modlitewników, mszalików ze zbiorów Biblioteki Teologicznej 



Cytaty: Cysorz - Michał Smolorz (Stefan Szulecki)


„Kazimierz Kutz niemal w ostatniej chwili zdołał uchwycić ten moment, tworząc film „Paciorki jednego różańca”, historię górniczego emeryta, który odmawia wyprowadzenia się z domku na Giszowcu. Był to jeden z najwspanialszych filmów tego reżysera. Nie lubiłem go osobiście, lecz potrafiłem docenić dzieło, które stworzył.Zdzisław Grudzień zażyczył sobie przedpremierowy pokaz filmu dla aktywu partyjnego. Już wcześniej ktoś mi nieznany doniósł, że film ma charakter na wskroś rewizjonistyczny i powinien zostać zatrzymany. (...)
Grudzień z wielką ciekawością chłonął obraz od początku do końca. Gdy po ostatnich scenach włączono światło, do głosu, jako pierwsza zgłosiła się aktywistka z ZSMP. Przybyła na pokaz w stroju organizacyjnym, więc wiedziałem, kto zacz.
- Musze tutaj, towarzyszu sekretarzu gorąco zaprotestować. Film jest na wskroś katolicki a to obraża moje uczucia, jako osoby niewierzącej”.
   
"W Tychach towarzysze przygotowywali się do obchodów Święta Pracy. Nie wiem już, komu przyszło do głowy zmieniać tradycyjne usytuowanie trybuny honorowej. W nowym miejscu było wprawdzie więcej miejsca na wielokolumnowy pochód, lecz akurat na wprost trybuny stał bardzo stary, kamienny krzyż z kapliczką. Później nikt nie chciał się przyznać do wydania decyzji, dość, że posłali na miejsce wielki buldożer, by krzyż pospolicie rozwalić. Maszyna, której operatorem był chyba kamikadze, zabrała się do roboty. Po pierwszym uderzeniu krzyż nie puścił, na drugie kierowca nie miał już czasu -  otrzymał przez wybitą szybę uderzenie kamieniem w głowę. Posypały się następne kamienie ze strony tłumu, który zebrał się w kilkanaście sekund. Za pięć minut było pod krzyżem ze dwadzieścia tysięcy ludzi, pojawił się ksiądz i przy polowym ołtarzyku zaczął odprawiać nabożeństwo przebłagalne.  
Grudzień dostał ataku furii - bynajmniej nie nakierowanej na idiotę, któremu ten pomysł wpadł do głowy, (bo przecież skutki były do przewidzenia) ale na „ten przeklęty motłoch, pełny ciemniactwa i zacofania”. Zadziałał błyskawicznie, wymyślając rzecz we własnym mniemaniu genialną: już następnego dnia (było to dwa dni przed pochodem pierwszomajowym) polecił zorganizować przez całe Tychy „uroczysty przemarsz młodzieży”.

Cytaty: Raport z oblężonego Miasta - Zbigniew Herbert

Porzucony
1
"Nie zdążyłem
na ostatni transport

pozostałem w mieście
które nie jest miastem

bez dzienników porannych
bez gazet wieczornych

nie ma
więzień
zegarów
wody

zażywam
wielkich czasów
poza czasem

odbywam długie wędrówki
przez aleje spalonych domów
aleje cukru
rozbitego szkła
ryżu

mógłbym napisać traktat
o nagłej przemianie
życia w archeologię

2
jest wielka cisza

artyleria na przedmieściu
udławiła się własnym męstwem

czasem
słychać tylko
dzwon walących się murów

i lekki grzmot
bujającej w powietrzu blachy

jest wielka cisza
przed nocą drapieżców

niekiedy
na niebie pojawia się
absurdalny samolot

zrzuca ulotki
wzywające do poddania

chętnie bym się poddał
ale nie mam komu (...)"

NIKE 2013 - nominacje

Dzisiaj poznaliśmy listę nominowanych książek do nagrody NIKE 2013. W tym roku chyba wszyscy byli zaskoczeni wyborem. Okazało się, bowiem, że po raz pierwszy nominowano komiks oraz dziewięć powieści. W porównaniu do lat ubiegłych można powiedzieć, że to rekordowa ilość.  Swój rekord pobił także Jerzy Pilch, który został nominowany już po raz ósmy oraz Krzysztof Varga, który w konkursie obecny jest po raz czwarty.
A oto lista tegoroczni faworytów:
  •     Justyna Bargielska — "Bach for my baby"
  •     Joanna Bator — "Ciemno, prawie noc"
  •     Sylwia Chutnik — "Cwaniary"
  •     Anna Janko — "Pasja według św. Hanki"
  •     Urszula Kulbacka — "Rdzenni mieszkańcy"
  •     Tadeusz Lubelski — "Historia niebyła kina PRL"
  •     Kaja Malanowska — "Patrz na mnie, Klaro!"
  •     Zyta Oryszyn — "Ocalenie Atlantydy"
  •     Igor Ostachowicz — "Noc Żywych Żydów"
  •     Zośka Papużanka — "Szopka"
  •     Tomasz Pietrzak — "Rekordy"
  •     Jerzy Pilch — "Dziennik"
  •     Maciej Sieńczyk — "Przygody na bezludnej wyspie"
  •     Tadeusz Sobolewski — "Człowiek Miron"
  •     Katarzyna Surmiak-Domańska — "Mokradełko"
  •     Wit Szostak — "Fuga"
  •     Małgorzata Szpakowska — "Wiadomości Literackie prawie dla wszystkich"
  •     Szczepan Twardoch — "Morfina"
  •     Krzysztof Varga — "Trociny"
  •     Mariusz Zawadzki — "Nowy wspaniały Irak"
  
A dotychczas statuetki Nike trafiły do:

1997 – Wiesława Myśliwskiego za powieść "Widnokrąg"
1998 – Czesława Miłosza za zbiór "Piesek przydrożny"
1999 – Stanisława Barańczaka za tom poetycki "Chirurgiczna precyzja"
2000 – Tadeusza Różewicza za tom poetycki "Matka odchodzi"
2001 – Jerzygo Pilcha za powieść "Pod Mocnym Aniołem"
2002 – Joanny Olczak-Ronikier za powieść "W ogrodzie pamięci"
2003 – Jarosława Marka Rymkiewicza za tom poetycki "Zachód słońca w Milanówku"
2004 – Wojciecha Kuczoka za powieść "Gnój"
2005 – Andrzeja Stasiuka za powieść "Jadąc do Babadag"
2006 – Doroty Masłowskiej za powieść "Paw królowej"
2007 – Wiesława Myśliwskiego za powieść "Traktat o łuskaniu fasoli"
2008 – Olgi Tokarczuk za powieść "Bieguni"
2009 – Eugeniusza Tkaczyszyn-Dyckiego za tom poetycki "Piosenka o zależnościach i uzależnieniach"
2010 – Tadeusza Słobodzianka za dramat "Nasza klasa"
2011 – Mariana Pilota za powieść "Pióropusz"
2012 – Marka Bieńczyka za zbiór esejów "Książka twarzy"

Na wyniki będziemy jednak musieli jeszcze poczekać. Na początku września poznamy siedmiu finalistów, a ostateczne rozstrzygnięcie konkursu i uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 6 października 2013 r.

TOP 20: Najpiękniejsze biblioteki na świecie

Od kilku dni trwa Tydzień Bibliotek. Dlatego dzisiejsze TOP 20 poświęcone jest... najpiękniejszym biblioteką. Postanowiłam zaprezentować tutaj tylko te najpopularniejsze miejsca. Jednakże lista niezwykłych i wyjątkowych bibliotek jest oczywiście o wiele dłuższa...


 La Bibliothèque Nationale de France, Paris, France

 Cafebreria El Pendulo, Mexico City, Mexico

 Clementinum Library or National Library, Prague, Czech

 
Beinecke Rare Book and Manuscript Library na Uniwersytecie Yale, New Haven, CT

  
Mitchell Library, Sydney, Australia

  
National Library of China, Beijing 

 
National Library of Finland, Helsinki, Finland

  
Bodleian Library, Oxford University, England

 
 Vatican Library, Vatican City, Rome

  
 Alexandria Library, Egypt

  
 The Library of Congress, Washington, USA

National Library of Russia, St. Petersburg, Russia

 Real Gabinete Português de Leitura, Rio de Janeiro, Brasil

 
 Austrian National Library in Vienna, Vien, Austria

 International Library of Children’s Literature in Japan

 
Libreria Lello e Irmão en Oporto, Portugal

 The Central Library in Cape Town, South Africa

Oxford Union Society Library, Frewin Court, Oxford, England

 Trinity College Library, The University Of Dublin, Ireland

Cytaty: Kapelusz pełen czereśni - Oriana Fallaci


"Dzieła pośmiertne mają tę wspaniałą zaletę, że oszczędzają oczom i uszom autora idiotyzmu lub perfidii tych, którzy nie będąc w stanie napisać lub choćby począć powieści, mają pretensje do oceniania i obrażania tych, którzy powieść poczną i napiszą".

"Głucha na łkania Ester i na błagania męża Montserrat, nie-róbcie-mi-tego, nie-róbcie-mi-tego, czekała na synów przez cały dzień i noc, ze wzrokiem utkwionym w próżni i spokojnym uśmiechem przyklejonym do ust. Otrząsnęła się o świcie. Bardziej spokojna niż kiedykolwiek przedtem, posprzątała ze stołu, położyła się, zasnęła, i kiedy tylko wstała, od razu nakryła do stołu. I znowu śpiewając siete-platos-siete, położyła siedem talerzy na stole i znów zaczęła na nich czekać. I wieczorem to samo. I nazajutrz. Następnego dnia nawet prześcieliła łóżka w pokojach Raffaele i Gabriele, Emanuele i Daniele, wyprała i wyprasowała ubrania, które pozostawili, ugotowała dla nich wystawną kolację z ich ulubionymi daniami. To samo w kolejne dni. Było tak, jak gdyby odrzucenie śmierci tej czwórki cofnęło zegar pamięci, by zaprowadzić jego wskazówkę do czasu, w którym ze schodów dobiegał radosny gwar „Wróciliśmy, mama”, a jej chłopaczyska wdzierały się do domu, napełniając go wesołością. Niemal błogi obłęd, wytrwały i coraz bardziej oderwany od rzeczywistości. Albowiem stopniowo jej podświadomość wykluczyła, a wręcz pogrzebała wszelkie wspomnienia, jakie mogłyby doprowadzić do słów „Zginęli wszyscy czterej”.

Dzisiaj wyjątkowy dzień!


Menu na maj

Czas na podsumowanie kwietnia. Niestety nie mam się czym  pochwalić. Przeczytałam 6 1/2 książki. A przecież w tym miesiącu było tyle okazji. Przede wszystkim obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci oraz Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Ponadto był także (to zdecydowanie jeden z moich ulubionych wydarzeń) Dzień Radia! A oto bilans miesiąca:
  • Cień wiatru - Carloz Ruiz Zafon
  • Trójka z dżemem - palce lizać. Biografia pewnego radia - Marcin Gutowski (z okazji Dnia Radia)
  • Kocham pana, panie Sułku! - Jacek Janczarski (z okazji Dnia Radia)
  • Zdążyć przed Panem Bogiem - Hanna Krall (przeczytany w ramach 70. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim)
  • Bardzo ilustrowana historia malarstwa - Anna Claybourne, Abigail Wheatley (w ramach wyzwania Odnajdź w sobie dziecko)
  • Dzisiaj narysujemy śmierć - Wojciech Tochman (w ramach wyzwania Z półki 2013)
Zaczęłam także przepastny tom Oriany Fallaci pt. Kapelusz cały w czereśniach. W kolejce czekają także Extra Virgin Annie Hawes oraz Bajki przez telefon Gianni Rodare. Iście włoskie klimaty!