Dlaczego nie czytamy? Najnowsze wyniki badań

Biblioteka Narodowa opublikowała właśnie wyniki najnowszych badań stanu czytelnictwa w 2012 roku. Efekty ankiety niestety nikogo nie zaskoczyły.  
Sondaż został zrealizowany na losowej grupie 3 tysięcy osób (15 roku życia). Do grupy rzeczywistych czytelników, czyli osób, które przeczytały w ciągu roku minimum 7 książek zadeklarowało się tylko 11% Polaków. Mimo wszytko ponad 39% badanych przyznało, że w ubiegłym roku miało, (chociaż raz) kontakt z słowem drukowanym. Natomiast 53% osób przeznaczyło, iż nie przeczytało żadnej książki. A książki zostały tutaj zdefiniowane dość szeroko. Zaliczone zostały zarówno albumy, encyklopedie, słowniki, książki w formie elektronicznej jak również poradniki dla działkowiczów czy książki kucharskie.


A dlaczego nie czytamy? Wśród osób, które nie przeczytały w 2012 roku żadnej książki padały najczęściej odpowiedzi, iż nigdy wcześnie nie czytali lub robili to wyłącznie ze względu na szkołę. Oczywiście na taką sytuację wpływa także wiek, wykształcenie i płeć. Jednakże najbardziej niepokojącym faktem jest, że przestały czytać także osoby z wyższym wykształceniem.
Jest jednak mała nadzieja. Czytanie książek jest choroba dziedziczną. Dzieci, których rodzice sięgają często po książki otrzymują dzięki temu idealny wzorzec prawdziwego czytelnika.

Więcej o poziomie czytelnictwa można znaleźć na stronie Biblioteki Narodowej oraz wyborcza.pl

 Źródło: wyborcza.pl

0 komentarze: