Pierwsze pismo fanów MVL

Napisał osiemnaście powieści, które zostały przetłumaczone na ponad 30 języków i doczekały się już licznych ekranizacji. Zajmuje się literaturą iberoamerykańską, publikuje szkice i artykuły publicystyczne, wykłada i prowadzi programy telewizyjne. Kandydował także w wyborach na prezydenta Peru, a w 2010 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. 


Mowa oczywiście o Mario Vargasie Llosie, który dzisiaj obchodzi 77 urodziny. Pomimo, że wychowany w „kulturze macho” literatura przyniosła mu światową sławę. Nic, więc dziwnego, że i w Polsce doczekał się licznego grona fanów. I to właśnie z ich inicjatywy na początku br. pojawiło się pierwsze internetowe czasopismo poświęcone pisarzowi. 



Warto zajrzeć!

Literacka Nagroda Pamięci Astrid Lindgren 2013


Literacka Nagroda Pamięci Astrid Lindgren przyznawana jest od 2002 roku. Poza propagowaniem cennych dzieł literatury dziecięcej, nagroda zwraca uwagę także na propagowanie wartości bliskich Astrid Lindgren. Nagroda przyznawana jest zarówno autorom i ilustratorom, jak i instytucją mającym wkład w upowszechnianiu czytelnictwa.

Laureatką tegorocznej edycji została Isol - argentyńska pisarka i ilustratorka.


W poprzednich latach laureatami nagrody ALMA zostali:
2003: Maurice Sendak, Christine Nöstlinger
2004: Lygia Bojunga Nunes
2005: Philip Pullman, Ryōji Arai
2006: Katherine Paterson
2007: Banco del Libro
2008: Sonya Hartnett
2009: Tamer Institute for Community Education
2010: Kitty Crowther
2011: Shaun Tan
2012: Guus Kuijer

Oficjalne wręczenie nagrody odbędzie się w maju w Sztokholmie. Warto jednak już teraz zajrzeć na bloga prowadzonego przez Isol.

Źródło: www.szwecjadzisiaj.pl

Bologna Ragazzi Award 2013

W poniedziałek 25 marca rozpoczęły się 50 Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci w Bolonii. Natomiast dzisiaj zostały ogłoszone wyniki prestiżowej nagrody Bologna Ragazzi Award. O jej przyznaniu decydują zarówno walory graficzne, edytorskie jak i innowacyjność oraz zamysł plastyczny książki. Niemniej jednak rokrocznie jury musi wybierać laureatów spośród tysiąca najlepsze wydawnictw z całego świata. 

W tym roku w kategorii Fiction (baśni, wytworów wyobraźni, fantastycznych historii itp.) nagrodzono Iwonę Chmielewską. Polska ilustratorka została wyróżniona za autorską książkę pt. Oczy.


Warto przypomnieć, że jest to już druga taka nagroda w dorobku ilustratorki. Pierwszą otrzymała w 2011 roku za książkę, Kim Hee-Kyung „A House of the Mind. Maum”.
Iwona Chmielewska jest jedną z najpopularniejszych polskich ilustratorek na świecie. W kraju poznaliśmy ją między innymi za sprawą „Pamiętnika Blumki” i wierszowanego przewodnika „Dzień dobry, Europo!”. Jednak większość jej publikacji ukazało się poza granicami naszego kraju. W Portugalii, Hiszpanii, Niemczech czy  Azji.

O wszystkich nagrodzonych pracach można przeczytać także tutaj:

                                                                                                Źródło: www.polskailustracjadladzieci.pl; www.ibby.pl

Światowy Dzień Czytania Tolkiena

To na pozór nietypowe święto obchodzone jest już po raz dziesiąty. Warto przyłączyć się tym bardziej, gdy nie zdążyliście jeszcze odkryć mitycznego Śródziemia lub innych równie fascynujących dzieł Johna Ronalda Reuela Tolkiena. 


Naprawdę warto!

Najlepsza Książka Dziecięca - głosowanie trwa

Do 16 kwietnia 2013 roku można oddać swój głos na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i kropka 2012”.  W konkursie bierze udział 10 książek, które zostały nominowane przez jury.
Oto pozycje, które biora udział w głosowaniu:  
  • „Dokąd iść? Mapy mówią do nas!” Heekyoung Kim
  • „Dziewczynka z parku” Barbara Kosmowska
  • „Dziwne zwierzęta” Lotta Olsson
  • „Koronka i Książę Hafcik” Liliana Bardijewska
  • „Niebieska niedźwiedzica” Joanna M. Chmielewska
  • „Piękna i mądra bajka o troskach Zająca Grajka” Ewa Kozyra-Pawlak
  • „Uczucia. Co to takiego?” Oskar Brenifier
  • „Wesoły Ryjek powraca” Wojciech Widłak
  • „Wścibscy” Dorota Gellner
  • „Zosia z ulicy Kociej” Agnieszka Tyszka 
To już czwarta edycja plebiscytu i jak podkreślają pomysłodawcy „celem Konkursu jest wyłonienie i promocja najbardziej wartościowej i najpiękniej wydanej książki dla dzieci w wieku 5-8 lat”. 

CZYtoczyTAM.to



“Czytoczytam.to” to nowy projekt stworzony przez Bibliocreatio, Empik i Radiową Czwórkę. Na stronie czytoczytam.to co dwa tygodnie będą pojawiać się nowe pozycje, od których (jak zapewniają organizatorzy) nie będzie można się wprost oderwać. Docelowo pojawi się pięćdziesiąt tytułów, które koniecznie trzeba przeczytać!

A oto pierwsze propozycje:
1. Marina Carlos Ruiz Zafon
2. Pachnidło Patrick Suskid
3. Złodziejka Sarah Waters
4. Szachownica flamandzka Arturo Perez-Reverte
5. Świat według Garpa John Irving
Miłego czytania!


Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren rozstrzygnięty

"Dzieciom potrzebne są książki mądre i ciekawe, napisane piękną polszczyzną, przynoszące rzetelną wiedzę, humor na dobrym poziomie, uczące odróżniania dobra od zła, dające radość czytania. Taka literatura stanowi zarazem profilaktykę przeciwko zagrożeniom ze strony mediów promujących często przemoc i antywartości." 

  Irena Koźmińska
prezes Fundacji „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom”

W dniach 15 -17 marca 2013 odbyły się XII Poznańskie Spotkania Targowe - Książka dla Dzieci i Młodzieży. Swoją ofertę przedstawiło blisko 50 polskich wystawców. Nie zabrakło także spotkań z pisarzami i  ilustratorami, warsztatów, wystaw czy pokazy filmów. Jednakże przede wszystkim ogłoszono wyniki III Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren na współczesna książkę dla dzieci i młodzieży. I jak zaznaczają organizatorzy wzięto pod uwagę tylko te książki, które powstały według najwyższych standardów literatury. 



Laureaci III Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren

Kategoria wiekowa 0-6:
I miejsce: nie przyznano
II miejsce: „Opowieść o błękitnym psie, czyli o rzeczach trudnych dla dzieci”, 
Beata Majchrzak
III miejsce: „Kosmiczni odkrywcy - Franio i jego babcia”, 
Grażyna Bąkiewicz
Wyróżnienie: „Niezbyt tęga księga”, 
Grzegorz Janusz

Kategoria wiekowa 6-10:
I miejsce: „O Stephenie Hawkingu, Czarnej Dziurze i Myszach Podpodłogowych”, 
Katarzyna Ryrych
II miejsce: „Klub latających ciotek”, 
Rafał Witek
III miejsce: „Noskawery”, 
Paweł Beręsewicz

Kategoria wiekowa 10-14:
I miejsce oraz Grand Prix Konkursu: „Arka czasu”, 
Marcin Szczygielski
II miejsce: „Ani słowa o Zosi”, 
Zuzanna Orlińska
III miejsce: „Kasztanowa Aleja”, 
Barbara Kosmowska
Wyróżnienie: „Ostatni lot Euriona”, 
Patryk Kowalski

Nagrodzone książki zostaną wkrótce opublikowane przez partnerujące Fundacji Wydawnictwa - Literaturę, Publicat i Stentor.


Dzień Świętego Patryka


Zawsze sceptycznie odnosiłam się do nowych świąt, które próbuje zaszczepić się w Polsce. To jednak jest zupełnie inne. Dzień Świętego Patryka. Może to przez muzykę irlandzką, którą tak uwielbiam? Może przez Trinity College Library? A może przez krajobrazy i charakterystyczną irlandzką filozofię?
Są tylko dwa powody do zmartwień: albo jesteś zdrów albo chory. Jeśliś zdrów, to nie ma się o co martwić. Jeśliś chory, są dwa powody do zmartwień: albo wyzdrowiejesz albo umrzesz. Jeśli wyzdrowiejesz, to nie ma się o co martwić. Jeśli umrzesz, to są tylko dwa powody do zmartwień: albo pójdziesz do piekła, albo pójdziesz do nieba. Jeśli trafisz do nieba, nie ma się o co martwić. Jeśli trafisz do piekła, to będziesz tak zajęty witaniem się z kumplami, że nie będziesz miał czasu żeby się martwić. Więc po cholerę się martwić?
                                                                                                                          Irlandzkie przysłowie

 

Plany na weekend


Cytaty: Farby wodne - Lidia Ostałowska

"Ale historyjki rysunkowe bardziej się widzom spodobały. Nawet te najwcześniejsze: pies jadł kiełbasę tak długo, aż pękł. Fabuły były proste i zwykle tak już zostało. Bohaterów miażdży się, rozciąga, zrzuca z wysokości, topi, smaży, sieka, i tłucze czym popadnie. Bang, bang, uch, och! Nikt nie umiera. Hitler uwielbiał te filmy, wychowała się na nich jego armia".

„Dwa światy. My w pasiakach, w chodakach, z ogolonymi głowami. Bez żadnego znaku indywidualności, samotni w wielkim mrowisku. I oni. Egzotyczni i nierealni. Teatralne kostiumy, brzęk bransoletek, furkot spódnic. Ludzkie zoo”.

Z życia wzięte


Dlaczego nie czytamy? Najnowsze wyniki badań

Biblioteka Narodowa opublikowała właśnie wyniki najnowszych badań stanu czytelnictwa w 2012 roku. Efekty ankiety niestety nikogo nie zaskoczyły.  
Sondaż został zrealizowany na losowej grupie 3 tysięcy osób (15 roku życia). Do grupy rzeczywistych czytelników, czyli osób, które przeczytały w ciągu roku minimum 7 książek zadeklarowało się tylko 11% Polaków. Mimo wszytko ponad 39% badanych przyznało, że w ubiegłym roku miało, (chociaż raz) kontakt z słowem drukowanym. Natomiast 53% osób przeznaczyło, iż nie przeczytało żadnej książki. A książki zostały tutaj zdefiniowane dość szeroko. Zaliczone zostały zarówno albumy, encyklopedie, słowniki, książki w formie elektronicznej jak również poradniki dla działkowiczów czy książki kucharskie.


A dlaczego nie czytamy? Wśród osób, które nie przeczytały w 2012 roku żadnej książki padały najczęściej odpowiedzi, iż nigdy wcześnie nie czytali lub robili to wyłącznie ze względu na szkołę. Oczywiście na taką sytuację wpływa także wiek, wykształcenie i płeć. Jednakże najbardziej niepokojącym faktem jest, że przestały czytać także osoby z wyższym wykształceniem.
Jest jednak mała nadzieja. Czytanie książek jest choroba dziedziczną. Dzieci, których rodzice sięgają często po książki otrzymują dzięki temu idealny wzorzec prawdziwego czytelnika.

Więcej o poziomie czytelnictwa można znaleźć na stronie Biblioteki Narodowej oraz wyborcza.pl

 Źródło: wyborcza.pl

TOP 20: Dzień Kobiet

Kobiety kochają gadżety. A dzień taki jak dziś nie może się bez nich obejść. Oto subiektywny przegląd naszyjników, torebek, kolczyków... dedykowany dla moli książkowych.

Źródło: www.pinterest.com

Reportaże literackie - nominacje 2012

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest od 2010 roku. Poza wzbudzaniem zainteresowania nominowanymi pozycjami oraz wyłonieniem najlepszego reportażu literackiego ma przede wszystkim na celu przypominać o niebywałym dorobku patrona nagrody.
"Nagroda jest formą wyróżnienia i promocji najwartościowszych książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Jej celem jest uhonorowanie mieszkającego przez ponad 60 lat w Warszawie Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza, publicysty i poety, najczęściej – obok Stanisława Lema – tłumaczonego polskiego autora".
A oto dziesięć najlepszych reportaży 2012 roku:
  • William Dalrymple, Dziewięć żywotów. Na tropie świętości we współczesnych Indiach 
  • Jean Hatzfeld , Sezon maczet 
  • Wojciech Jagielski, Wypalanie traw
  • Igor T. Miecik, 14:57 do Czyty. Reportaże z Rosji
  • Lidia Ostałowska, Bolało jeszcze bardziej
  • Magdalena Skopek , Dobra krew. W krainie reniferów, bogów i ludzi
  • Colin Thubron, Utracone serce Azji
  • Ed Vulliamy, Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy
  • Günter Wallraff, Z nowego wspaniałego świata
  • Mariusz Zawadzki, Nowy wspaniały Irak

Wręczenie nagrody odbędzie się 17 maja br. podczas Warszawskich Targów Książki.
Więcej o nagrodzie i dotychczasowych laureatach można znaleźć tutaj.

                                                                      Źródło: http://www.kulturalna.warszawa.pl/kapuscinski,1,712.html?locale=pl_PL

Nowości styczeń - luty 2013




Chciałam! I oto efekty. Siedemnaście nowych, pachnących książek i poważnie nadszarpnięta kieszeń.
  • Janusz Głowacki Good night, Dżerzi   
  • Janusz Głowacki 5 1/2   
  • Janusz Głowacki Skrzek   
  • Janusz Głowacki Sonia, która za dużo chciała
  • Magdalena Grzebałkowska Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego
  • Annie Hawes  Extra Virgin
  • Annie Hawes W krainie oliwek
  • Jerzy Illg Mój znak. O noblistach, kabaretach, przyjaźniach, książkach, kobietach
  • Hanna Krall  Żal   
  • Hanna Krall  Wyjątkowo długa linia   
  • Robert Marshall  W kanałach Lwowa   
  • Ewa Morycińska-Dzius Rozsypane fotografie   
  • Leena Parkkinen Ty pierwszy, Max
  • Jerzy Pilch Pod Mocnym Aniołem   
  • Aleksandra Szarłat Prezenterki   
  • Małgorzata Szejnert Czarny ogród
  • Małgorzata Szejnert My, właściciele Teksasu. Reportaże z PRL-u